Індекс передачі кольору CRI (коректність передачі кольору)
Якщо говорити про спектральний склад випромінювання, то він характеризується складом хвиль, випромінюваних джерелом світла. За еталон прийнятий ідеальне джерело світла – Сонце. Тому саме з ним необхідно порівнювати параметри передачі кольору. Але кожен предмет відображає світловий пучок особливим чином. Червоний колір відображає «червоні» хвилі, поглинаючи інші. Чорний поглинає практично весь спектр. Саме в такому випадку говорять, що неосвітлені поверхні не мають кольору, так як не здатні самостійно випромінювати фотони.
Як дізнатися наявність колірів в світлі штучного джерела?
Для цього використовується спеціальна методика вимірювання та оцінки. За одиницю вимірювання став Індекс Кольоропередачі (англ. CRI – colour rendering index). Для вимірів застосовується 14 зразків, які сформовані в спеціальну таблицю. На кожен з них по черзі направляють світло від штучного джерела. При цьому фіксують, якому кольору відповідає відображена хвиля. Після цього виробляють завмер еталонного джерела світла – Сонця. CRI визначається як різниця між двома показниками.
Сонячному освітленню присвоєно значення кольоропередачі Ra = 100. Це ідеальний показник, який вказує, що навколишні предмети постають перед очима у своєму справжньому кольорі. Якщо передача кольору нижче, і сильно відрізняється від 100, має місце недостатнє або неправильне освітлення об’єкту. Залежно від різниці освітлення класифікують на наступні категорії:
- Кольоропередача, рівна 90 прийнята за відмінну для штучного світла.
- 80-89 – показник, який вказує, що кольоропередача дуже хороша.
- Гарним освітленням вважається, якщо кольоропередача знаходиться в межах 60-79.
- 30-59 – діапазон, який вважається посереднім, і навіть небажаним.
- 39 і менше – погана кольоропередача. Це говорить про те, що освітлення необхідно міняти негайно.
Цікавий факт. Індекс у лампочок розжарювання і вдень в ясну погоду в Північній півкулі при виробництві вимірів буде дорівнювати 100, але ж ні одна нитка розжарення не може випромінювати світло, ідентичне сонячному. Даний феномен пояснюється просто. При висвітленні поверхонь синього колірного діапазону лампи розжарювання залишаються занадто слабкими, але північне небо при 7500К, в свою чергу, дуже слабке при висвітленні поверхонь в червоних тонах, що компенсується при виробництві вимірів і розрахунках.
Зараз найпопулярнішими джерелами світла є світлодіодні лампи. Це тому, що така точка випромінювання забезпечує індекс Ra = 80. Відхилення в п’ять одиниць неозброєним оком не видно. Але високі показники потрібні тільки в особливих випадках. Освітлення з CRI > 90 має сенс в магазинах одягу або в ювелірних бутиках, де потрібно, щоб товар «світився» і іскрився. У побуті такі показники витримувати не обов’язково. Тому досить встановити LED-лампи. Головне, щоб це робили професіонали, які попередньо зроблять необхідні розрахунки.